Menu Close

„Mobilioji bioklasė“ gimnazijoje

Sausio 25 dieną mūsų gimnazijoje lankėsi moderniausia mokslo įranga aprūpinta mobili laboratorija „Mobilioji bioklasė“, kuri supažindina moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais. Projektą įgyvendina Vilniaus universitetas kartu su bendrove „Thermo Fisher Scientific“. Padedami Vilniaus universiteto studentų ir aukštųjų technologijų kompanijos „Thermo Fisher Scientific“ tyrėjų, gimnazijos mokiniai, besidomintys biomokslais ir ketinantys su šiais mokslais susieti savo studijas, turėjo unikalią galimybę bent trumpam tapti tyrėjais ir atlikti modernius mokslinius eksperimentus.

Biologijos kabinetas virto tikra moksline laboratorija, kurioje buvo atliekami eksperimentai su DNR. Mokiniai išbandė mokslinius prietaisus ir patys atliko modernius biomokslų eksperimentus, kurie atskleidžia, kas yra DNR ir kaip ji yra tyrinėjama. 

Po teorinės dalies kiekvienas mokinys išbandė moderniausią mokslo įrangą: automatines pipetes, purtykles, elektroforezės ir kitus prietaisus. ,,Pasipuošę“ chalatais, užsimovę pirštines mokiniai mokėsi dirbti su automatinėmis pipetėmis, jų antgaliais, mėgintuvėliais ir kitais prietaisais. Kiekvienas mokinys gavo laboratorinių darbų aprašą, kur buvo tiksliai nurodyta, kokius darbus turės atlikti, bei aprašyta išsami darbo eiga.

Pirmoji užduotis – išmokti tiksliai dirbti su mokslininkų naudojamomis pipetėmis, nes, atliekant eksperimentus, atidumas ir tikslumas yra labai svarbu. Buvo surengtos pipetavimo varžybos, laimėjo tie, kurie tiksliausiai įpylė reikiamą skysčių tūrį į mėgintuvėlį. Iš pateikto tirpalo moksleiviai išskyrė balkšvus siūlus – tai tikra DNR, kurią pamatė nenaudodami didinamųjų prietaisų. Trečioji užduotis – eksperimentas, kurį atliko individualiai kiekvienas grupėje dirbantis mokinys. Šio eksperimento tikslas – nustatyti, ar tyrimui gautame mėgintuvėlyje su DNR yra konkretus ieškomas genas. Šio darbo metu gimnazistai nustatinėjo, ar mėginyje, paimtame iš erkės, yra encefalito virusas, o gal borelijos (Laimo ligos sukėlėjo) bakterija. Iš duoto mėginio išskyrė ir padaugino atitinkamus ieškomo viruso ar bakterijos DNR fragmentus, atliko DNR elektroforezę agarozės gelyje ir savo darbo rezultatus apžiūrėjo ultravioletinėje šviesoje. Po šio eksperimento paaiškėjo, kad kai kurių mokinių tirti mėginiai buvo užkrėsti erkinio encefalito ar Laimo ligos sukėlėjais. 

Mokiniai džiaugėsi „Mobiliosios bioklasės“ suteikta galimybe vienai dienai įsijausti į mokslininko vaidmenį – tirti ir dirbti su tokiais prietaisais ir priemonėmis, kurios naudojamos šiuolaikinėse biomokslų laboratorijose. Tai skatina didesnį domėjimąsi biomokslais ir įkvepia renkantis ateities profesiją.

Biologijos mokytoja Lilija Sabolevskienė

Nuotraukos Lilijos Sabolevskienės

Skip to content