Menu Close

Susitikimas su karaimų bendruomenės nare, aktore Severina Špakovska

2022 – Lietuvos karaimų metai. 

Gegužės 4 d. mūsų gimnazijos IIa kl. mokiniai dalyvavo Lentvario miesto viešosios bibliotekos organizuotame susitikime su karaimų bendruomenės nare, aktore Severina Špakovska. Renginio viešnia pasakojo šios tautos bendruomenės Lietuvoje atsiradimo istoriją – kunigaikštis Vytautas pakvietė apie 200 karaimų šeimų ir apgyvendino Trakuose, vyrai dirbo asmeninėje kunigaikščio apsaugoje, moterys rūpinosi namų ūkiu ir vaikais. Beje, manoma, kad šiais laikais populiarią daržovę – agurkus – į Lietuvą taip pat atvežė ir pradėjo auginti karaimai. Susitikime buvo kalbėta ir apie Trakų kraštą reprezentuojantį patiekalą – kibinus. Pasirodo, tikras karaimų kibinas gaminamas tik iš mielinės tešlos ir kapotos avienos ar jautienos. Jaunoji viešnia įdomiai pasakojo apie švenčiamas karaimų šventes: pavasario šventę, vestuves ir pasirengimą joms.

Susitikimo metu Severina Špakovska pristatė „Lietuvių – karaimų kalbų žodyną“, kurį sudarė aktorės močiutė – Trakų karaimų bendruomenės narė, matematikos mokytoja a. a. Ana Špakovska (merg. Juchnevič, 1936–2019). Tai pirmas ir vienintelis karaimų kalbos žodynas lietuvių kalba. Rengiamas žodynas buvo 10 metų, jį sudaro 12484 žodžiai. Įdomu, kad žodis „ačiū“ karaimų kalba yra „tabu“.

Renginio metu aktorė S. Špakovska papasakojo ir apie savo dabartinę veiklą – ji yra laisvai samdoma aktorė, kurianti vaidmenis ir teatre, ir kine. Taip pat dirba organizacijoje „Raudonos nosys. Gydytojai klounai“, kurios auditorija yra vaikai ligoninėse, sanatorijose ir specialiojo ugdymo mokyklose, taip pat senoliai slaugos namuose ir žmonės, kuriems reikalinga socialinė globa. Organizacijos misija yra skleisti juoką ir džiaugsmą tiems, kuriems to labiausiai reikia.

Renginio pabaigoje mokiniai nuoširdžiai dėkojo viešniai už įdomią pamoką, džiaugėsi, kaip patys sakė, kad galėjo susitikti su „tokia simpatiška ir protinga moterimi“.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilma Zadyrkienė, bibliotekininkė Irena Malachova

Skip to content